Sari la conținut
Prima pagină » Blog » Veselia care se învață prin muzică

Veselia care se învață prin muzică

Atelierul de muzicoterapie – Armonie dincolo de Vedere 2.0 – din 11 martie 2026 a fost dedicat unei teme simple și esențiale: veselia. Bucuria. Felul în care putem ieși din tristețe și ne putem regăsi echilibrul.
Am vorbit împreună despre lucrurile care ne ajută atunci când suntem triști: ascultăm muzică, cântăm la instrumente, facem sport, vorbim cu prietenii, ne jucăm, citim sau găsim liniște în paginile Bibliei. Copiii au spus fiecare ce îi ajută pe ei, iar printre răspunsuri a apărut chiar și jocul cu kendama, semn că bucuria se poate ascunde în gesturi simple.
Gabriel Victor Bâclea a venit, ca de fiecare dată, cu instrumentele sale, iar copiii de la Liceul Tehnologic Special „Regina Elisabeta” l-au primit veseli și dornici să socializeze. Au format echipe, și-au împărțit instrumentele cu prietenie și au început să cânte.
La început, acordurile au fost timide, căutate cu grijă. Dar, pe măsură ce emoțiile s-au risipit, sunetele au devenit tot mai curajoase. Spre final, sala s-a umplut de melodii ample, în care fiecare copil a adăugat câte un acord, ca o piesă dintr-un puzzle muzical.
A fost încă o întâlnire în care muzica a unit oamenii, a adus zâmbete și a arătat că veselia nu este doar o stare de moment. Uneori, ea se construiește împreună, notă cu notă.
Sari la conținut